19 Lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , , ,

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym samopoczuciu. Aby przez długie lata czuć się zdrowo i prezentować się dobrze, to już w wieku młodzieńczym wypada wykształcić w sobie pewne zwyczaje. Naturalnie mowa tutaj o odżywianiu, ale również o wysiłku fizycznym i innych determinantach, które określają zdrowie.
Skoncentrujmy się jednak na odżywianiu. Jaka powinna być zdrowa dieta? Zapewne powinna być niesprzeczna z ogólnie znanymi poradami, które zostały skomponowane i wydane drukiem przez osoby parające się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przeważnie dietetycy. Owi specjaliści dawniej sporządzili piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest podstawową wskazówką dzięki której w prawidłowy sposób możemy rozporządzać naszą dietą.
Piramida żywieniowa wskazuje jakie artykuły powinny pojawić się na naszych talerzach regularnie, a jakie tylko okazjonalnie.
Na samym dnie piramidy mieszczą się produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, potem nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy pojawiają się: mięso, ryby, warzywa strączkowe bogate w białko oraz jaja. Na najwyższym stadium piramidy żywieniowej znajdują się tłuszcze. Stosownie z opisywaną piramidą nasze żywienie powinno w głównej mierze opierać się o artykuły zbożowe. Bezwzględnie powinniśmy stronić od tłuszczy, przede wszystkim tych wielonienasyconych.
Zdrowa dieta, to dieta bogata w płyny oraz błonnik pokarmowy. Połączenie tych dwóch rzeczy pozwoli na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegającej żywności, przy tym podkręci tempo przemiany materii.
Zachowajmy w pamięci, że złotym środkiem do sukcesu jest umiar i roztropność.