Przed wprowadzeniem dowolnej diety odchudzającej konieczne jest przeanalizowanie, czy w ogóle kuracja dietetyczna jest nam niezbędna. W wielu bowiem przypadkach nadwaga bywa nierzeczywista, co jest zwyczajowe szczególnie dla nastolatek wzorujących się na gwiazdach popkultury. Wzór nachalnie popularyzowany przez telewizję, często nijak ma się do rzeczywistości.
Dlatego, żeby odpowiednio zbadać swoją wagę najlepiej oblicz BMI, czyli wyznacznik będący chyba najlepszym punktem odniesienia.
Oczywiście są metody bardziej wnikliwe i bardziej przekonujące, jak na przykład procentowy pomiar tkanki tłuszczowej, wody i mięśni w organizmie, jednak sposób wcześniej opisany wymaga już użycia wyspecjalizowanych urządzeń, które nie są dostępne w każdym domu.
Pomiar BMI polega na podzieleniu wagi ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat pomiaru wzrostu w metrach. Jeśli nie chce nam się policzyć, to bez problemu możemy wypatrzyć przydatne kalkulatory w internecie, które oprócz obliczeń posiadają też skalę porównawczą, dzięki której mamy okazję skontrolować nasz stan.
Przyjmuje się, że BMI powyżej 25 to początek otyłości, natomiast wskaźnik poniżej 16 oznacza niedowagę.