25 lis Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Wielu z nas spotyka się z problemem, jakim jest próchnica. Skąd się bierze? Jaki ma na nas wpływ, a przede wszystkim jaki ma wpływ na nasze zęby?

Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, jaki towarzyszy nam przy wyrywaniu zęba, ale czy naprawdę dentysta jest taki zły? Nie zajmuje się on tylko usuwaniem naszego uzębienia, ale także leczeniem, co jest bardzo ważne. Doradza, jakich past używać, jaka szczoteczka będzie najlepsza dla naszych zębów i dziąseł. Z próchnicą spotyka się każdy, bez względu na wiek i stan zdrowotny. Pojawia się, kiedy dieta jest uboga, kiedy omijamy dentystę szerokim łukiem, a także kiedy słabo szczotkujemy zęby.
Lekceważenie problemu próchnicy kończy się nie tylko powstawaniem ubytków, czyli dziur, ale także – w najgorszym wypadku – utratą zęba.

Próchnica jest długim, złożonym oraz powolnym procesem. Aby doszło do jej rozwinięcia, w naszej jamie ustnej muszą znajdować się bakterie próchnicowe, które skupiają się w płytce nazębnej. Płytka ta również stanowi problem, ponieważ zdarza się, że nie usuwamy jej regularnie.

Próchnica działa nie tylko na zęba z zewnątrz, nieleczona może zaatakować także korzeń zęba. Ryzyko rozwoju próchnicy dotyka nasze zęby poprzez na przykład słodycze, zawierające dużą ilość cukru, a także owoce, czy napoje gazowane, gdzie pełno jest fruktozy, glukozy i kwasów.

Na rynku spotkać można wiele ofert past do zębów, które jak zapewniają producenci, zajmą się problemem próchnicy. W składzie takich past często możemy znaleźć formułę opartą na aminofluorku, który chroni przed ubytkami oraz wzmacnia szkliwo. Oprócz tego, przeciwnikiem próchnicy jest ksylitol, który działając podobnie do aminofluorku, chroni nas przed ubytkami. Z kolei fluorek sodu wzmacnia odporność uzębienia na działanie kwasów oraz bakterii.

Naszą walkę z próchnicą możemy wspomóc przy użyciu płynów do płukania jamy ustnej oraz żeli, które działają na zęby remineralizująco – oznacza to, że szkliwo jest odbudowywane. Proces ten polega na ponownym wbudowaniu w tkankę zęba jonów wapnia oraz fosforanowych, które utraciliśmy.

Ważnym działaniem, które również może pomóc przy walce z próchnicą jest nitkowanie. Dzięki temu usuwamy bakterie, a także resztki jedzenia z powierzchni między zębami – czyli miejsc, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Szczotkując zęby jesteśmy w stanie wyczyścić do trzech powierzchni zębowych, a takich powierzchni jest pięć. Korzystając z nici dentystycznej możemy dotrzeć do pozostałych dwóch.

Chcąc uniknąć problemu próchnicy, bądź złagodzić go, kiedy już nas dotknął, pamiętajmy o: częstych wizytach u dentysty, dokładnym oraz systematycznym szczotkowaniu zębów, używaniu płynów do płukania oraz żeli, a także nici dentystycznych. Ubogacenie diety w zdrowe jedzenie, ograniczenie słodyczy, słodkich, a także gazowanych napojów również jest ważne. Nie bójmy się korzystać z takiego przywileju, jakim jest wizyta u stomatologa.

Dzięki takim kontrolom można uniknąć nie tylko ubytków w zębach, ale co najważniejsze – możemy zapobiec utracie zęba.