Ponieważ tryb współczesnego człowieka coraz bardziej przypomina gonitwę, odbija się to na jego zdrowiu. Niestety jemy byle gdzie i byle co, nie zwracając uwagi na to, że od naszej diety zależy w dużej mierze kondycja organizmu. I tak właśnie coraz więcej osób cierpi na otyłość. Słowo „cierpi” zostało użyte tu celowo. Bo osoby otyłe mają wiele powodów do narzekania. Niestety otyłość powoduje wiele dyskomfortów. A najgorsze tym wszystkim jest chyba to, że wiele osób bycie otyłym funduje sobie samemu.
Jeśli chcemy, aby nasze zdrowie poprawiło się, musimy zacząć od redukcji nadwagi, jeżeli stanowi ona nasz problem. Bycie otyłym przyczynia się do wielu chorób, począwszy od cukrzycy, a na chorobach serca skończywszy. Poza tym nie da się ukryć, że otyłość znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Jeśli więc chcemy dbać o zdrowie, musimy zmienić dotychczasowy tryb życia.
A czy otyłość można leczyć? Można i jak najbardziej w wielu przypadkach powinno się. Jej leczenie zawsze musi odbywać się pod stałą opieką lekarza. Bo tylko on potrafi rozpoznać otyłość jako jednostkę chorobową i wskazać odpowiednie metody leczenia. Zacznijmy jednak od początku. Samo postawienie diagnozy nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wskazanie jednak przyczyny otyłości, już tak. Bo nie zawsze wynika ona tylko ze złej diety i braku aktywności fizycznej. Zresztą zawsze lekarz musi ustalić wszystkie czynniki, które przyczyniają się do tego, że waga jest zdecydowanie wyższa, niż być powinna.
Jak więc wygląda profesjonalne leczenie tej choroby? Przede wszystkim jest to proces, który bardzo długo trwa. Poza tym obejmuje on szereg działań, które w sposób kompleksowy mają poprawić stan zdrowia. Pierwszym z nich jest oczywiście dieta. Aby jednak nie była ona szkodliwa, musi być ułożona przez specjalistę. Dieta ma na celu nie tylko redukować wagę ciała, ale też dbać o zdrowie, czyli być bogatą w niezbędne dla organizmu substancje odżywcze. Drugim elementem jest dostosowana do możliwości organizmu aktywność fizyczna. Jej zadaniem jest pobudzenie metabolizmu, a tym samym poprawa ogólnej kondycji. Trzecim, dość często ignorowanym, elementem jest pomoc psychologiczna. Nadwaga to w dużej mierze problem, z którym musimy zmierzyć się w naszej głowie. Leczenie jej więc potrzebuj wsparcia psychologa. Dopełnieniem wspomnianych wcześniej elementów jest leczenie farmakologiczne oraz operacyjne. Oba muszą być zawsze ściśle kontrolowane przez lekarzy. Pamiętajmy, że przyjmowanie leków na własną rękę, czy decydowanie się na prywatne operacje może zakończyć się dla nas tragicznie, jeśli nie mamy nadzoru osoby, która na tym się zna.
Jeśli chcemy mieć dobre zdrowie, nie możemy pozostawać obojętni na to, jak wyglądamy. Dotyczy to także dzieci. Pamiętajmy, że wypracowane od dziecka zdrowe nawyki procentują. Podobnie złe nawyki żywieniowe prowadzą do wielu chorób układu pokarmowego. Zaczyna się od zaparć i problemów z żołądkiem Później pojawiają się problemy z krążeniem krwi, a z czasem zaczynamy chorować bardzo poważnie.