Niekiedy zdarza się, że zaniedbamy swój sposób odżywiania, tym samym doprowadzając się do fatalnego samopoczucia i pogorszenia nastroju. Jednocześnie w wielu partiach ciała przybywa nam nadprogramowych centymetrów, a ulubione dopasowane ubrania musimy schować na samym dnie szafy. Wówczas najczęściej podejmujemy mocną decyzję – czas przejść na dietę.

Część z nas nie próbuje nawet poszukać zaleceń specjalistów, lecz zaczyna odchudzać się we własnym zakresie, nadmiernie redukując kalorie lub wykluczając niektóre grupy produktów ze swojego jadłospisu. Takie postępowanie to wielki błąd – nawet jeśli nie doprowadzi do pogorszenia naszego zdrowia, to szybko zniechęci nas do prowadzenia założonej diety. Plan ożywiania, który dla siebie przygotujemy nie powinien być zbytnio rygorystyczny. Wystarczy, że będziemy pilnować ogólnych wytycznych – ograniczymy spożycie cukru, smażone potrawy zamienimy na te gotowane na parze, 3 duże posiłki zmienimy w 5 mniejszych, jedzonych o określonych porach.

Dieta może być naprawdę pyszna – w komponowaniu zbilansowanych przepisów z pewnością pomoże nam dietetyczna książka kucharska. W ostatnim czasie zdrowe gotowanie jest w modzie, dlatego z pewnością można znaleźć mnóstwo tytułów autorstwa specjalistów w najbliższej księgarni.